MESSAGE FROM THE CHAIRMAN OF THE BOARD OF DIRECTORS
Dear investors, business partners and very valuable employees ..

ergüneşgroup for many years as we are one of the most important cornerstones of the Turkish economy and Turkey's most respected and we are proud of it.

The year we left behind was an important year in which we grew by increasing our operational profitability and the sectors we were in, where we realized our plans. Our target; to increase this success in 2020 and the following years is to create more value for our country, environment and our stakeholders.

2019 yılı yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerin yanı sıra, gerilimlerin de yaşandığı bir yıl oldu hem eski yılı bitirirken hem de 2020 yılının başında zor günlerden geçtiğimizi görüyoruz. Dolar ve Euro da yaşanan beklenenden daha fazla yükseliş sanayimizde kullanılan enerji ve hammadde girdi maliyetlerini de zorlamaktadır. Dünya genelinde ki doğal afetler, sağlık problemleri, ülkeler arası toprak kavgaları ve petrol savaşları..Herşeye rağmen güzel günler göreceğimize inanıyorum. Bizler millet olarak elimizden geleni yapmak zorundayız. Ülkemiz adına ithalat yapılan ürünlerin imalatını yapıp, ülke ekonomisine ihracat yaparak katkı sağlamalıyız. Gün birlik olma günüdür.   More ...